dundar_termal_afyon_villa_otel
Sağlıkta İş İlanları
İş Arayanlar
İlan Ver
Eleman Arayanlar
İlan Ver
Sağlık bakanlığı üniversitelerde hoca muayenesini yasaklamasını değerlendiriniz?
Bu uygulama ile kimse öğretim üyesi olmak istemez, yakında tıp fakültelerine hoca bulunamaz. (405)
Hocaların hakettiği maaşı devlet versin, hoca muayenesi ücretsiz olsun (1141)
Kötü oldu, paramızla bile muayene olmaz olduk (513)
Yetkililer muayenehane suistimali önlemek için kapatmak yerine saha sıkı kontrol yapabilirdi. (232)
İyi oldu, ücret ödemeden doçent ve profesöre muayene olabiliyorum (1183)
 
Tüm Konsültasyonlar >> Kist Hidatid de PAIR tedavisi anahtar noktalar nelerdir?
 
 

Soru:"Kist Hidatid de PAIR tedavisi anahtar noktalar nelerdir?"

20.1.2008 00:34:13

Sayın hocam 72 yaşında ve 73 kilo olan bir bayan hasta nedeni ile bu konsultasyonu yapıyorum. Yapılan MR da karaciğerde 3cm.(1.evre),5cm. ve 7 cm.(3.evre) hidatik kist bulundu.Bu hastada PAIR tedavisi açısından neler söyleyebilirsiniz. bu vesile ile PAİR hakkında kısa doyurucu bir bilgi verbilirmisiniz? endikasyonları , avantajları, dezavantajları nelerdir? işlem öncesi ve sonrasında albendazol uygulama şekliniz nedir?
Şimdiden teşekürler.
 
 

Prof.Dr. Omer ETLIK

20.1.2008 22:53:33
Hidatik kist tedavisinde albendazolun terapotik etkisi cok dusuktur ve benım gordugum ve takıp ettgım sadece 1 hastada albendazole ıle kıstlerde dejenerasyon goruldu (yaklasık 150 hasta) . Perkutan teadıvıde olabılecek sızntılar sonrasında disseminasoyonun onlenmesı amacıyla albendazol kullanılır .Tedavı oncesı 7-10 gun ve perkutan tedavı sonrası 1-2 ay albendazol kullanılır. Dıger bır nokta ise eksık bılınen PAIR ısimlendırmesıdır.. Gırısımmsel radyoljıde hıdatık kıstler perkutan olarak PAIR yada PAIDS yontemlerı  ıle tedavı edılmekte ancak her ıksıde PAIR olarak bılınlmektedır. PAIR yontemınde drenaj surecı bulunmamakta ve ıslem sırasında bır kereye mahsus kıst ıcergı bosaltılıp ıslem sonlandırılmaktadır. Drenaj surecı ise PAIDS yontemınde bulunmaktadır.
Kist hidatik konusunda oncelıkle sınıflamayı bılmemız gerekır. Hıdatik kistlerde tip 1 hidatik kist yani unilokule hidatik kistlerde hic bir radyolojik yontemin tam bir duyarlılığı yoktur. Bunlarda en onemli radyolojik yontem US olup US de gergin ve kalın duvarlı kisti görüntüleme onemlidir. Buna ragmen basit karaciger kistinden her zaman ayrılamayabilir. Bu durumda takip incelemelerde boyut artısı gostermesi hidatik kist lehindedir .Diger bir yol ise perkutan tedavide, aspirasyon ve sklorozan ajan injeksiyonu sırasında dekole olan germinatif membranı gormek en kesin radyolojik bulgu hatta patolojik tanı manasına gelir. Tip 2 kistlerde kısmen dekole olmus membranı gormek yada kız vezikullere ait septasyonları gormek (tip 3) hidatik kist tanısında diagnostik mana tasırlar. Hıdatik kistler goruldugu anadan itibaren tedavi endikasyonu tasırlar ve tedavide baslıca iki yontem vardır. Bunlar
1 PAIR     puncture,aspiratıon,injection and reaspiration
2 PAIDS   puncture,aspiration,injection, drainage and sclerose
bu noktada hangi tedavi yonteminin seçme konusunda boyut onemlidir. Çapları 6 cm yi gecmeyenlere PAIR, daha buyuklere ise PAIDS yontemı uygulanır. Bu teorik bilgilerden sonra benim sahsi tecrubem olarak,  kistin boyutu cok kucuk olmadıkca yani kateterle icine girebilme imkanım oldugu her kiste en ince (6F drenaj kateterı) kateteri yerlestirip tedavide PAIR prosedurunu uygulamak. Burada kist icerigini bosaltma, kistografi yapma skolosidal ajan ı verebilme kateterle oldukca rahat olurken klasık PAIR de kullanılan chiba igneleri ile her zaman kist icerigini tama yakın bosaltılamamamktadır.Klasık PAIR de kist icine ince (18 F chiba) igne ile giripi kist iceriginin yaklasık 2/3 u bosaltılıp sonra hipertonik saline verilmekte ve takriben 20 dk beklenip germinatif mebranında cokusu goruldukten sonra olabıldıgınce kıst ıcergını bosaltmak. Ancak bu chiba ile her zaman mumkun olamıyor ve ksıt ıcergı tam bosaltılamyıor. Ayrıca kıst ıcerıgı nın 2/3 u bosaltıldıktan sonrada chiba ignesının kıst kavıtesınden cıkma ıhtımalı goz onune alındıgı ıcın daha fazla kıst sıvısı bosaltılamyor ve sonrasındada verılen hıpeertonık salıne solusyonu da buna baglı olarak dılue oluyor buda salıne solusyonunu etkınlıgını dusuryor. Halbuki kateter yerlestırıldiginde once kıst sıvısının tamamı bosaltılıyor, bu arada kateterın kavıte ıcınden cıkma ıhtımalıde soz konsu degıl, sonrasında ıstedıgın mıktar salıne yada saf alkolu dılue olamadan ıstedıgın surede uygulama ımkanı saglıyor. Islem sonrasındada ınjekte ettıgın alkol yada salıne nın tamamını tekrar aspire edebılyorusunz.
Sonuc olarak PAIR yada PAIDS yontemlerını modıfıye ederek kateterize edebildigim her kiste kateter uyguyorum, ancak 6 cmden kucuklere PAIR yontemıde oldugu gıbı 1 seans uygulayıp 6 saat musahedede tutuktan sonra albendazol tedavısıyle beraber evıne gonderıyor ve takıpe cagırıoyurm PAIDS yontemınde ıse drenaj perıyodu suresınce (2-3 gun) hastanede kalması gerekıyor.
Sizn sorunuzdaki hastada ise protoklomuz en az 1 hafta ortalma 10 gun 2x2 albenazole profilaksisis sonrasında 3 ve 5 cm lik kistlere kateter takılaraK PAIR uygulamak ve sonrasında kateterlerı cekmek, 7 cm lik kiste ise PAIDS uygulayıp hastanede gunluk drenaj mıktarlarını takıp etmek. Gunluk drenaj 5-10 ml ye dustugunde skleroz yapıp ıslemi sonlandırmak.  
 İslemin cok yuksek basarı oranı olup cerrahı yonteme ustundur. Dezavantajı ise islem sırasında veya hemen sonrasında olabılecek allerjık reaksiyondur. Bunlarda uygun medıkasyonla tedavı edılebılmektedır.
saygılarımla
Dr.Omer Etlik
 

 
Bu Sayfayı Arkadaşına Gönder Oda Okusun..    
Adın Soyadın :
   
Arkadaşının Adı Soyadı :
Mail Adresi :
 

Anasayfa  |  Hastalıklar  |  Üye Doktorlar  |  Hasta Soruları  |  İlaç Rehberi  |  Tıp Sözlüğü  |  Konsültasyonlar  |  Sağlık Haberleri  |  Medikal Hesaplar  |  Güncel Tedaviler  |  Kategorize Hazır Soru-Cevaplar  |  Tanısal Algoritma  |  Reklam  |  İletişim |

Sponsor Linkler:
|
Saç Ekimi    OnlineDestekOL : Web sitenize canlı destek sistemi |

Copyright © Telif hakkı © 2007-2011 Saglikdanis.com
Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Akcan Sağlık Hizmetleri. Ltd. Şti. 'ye aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu site kişileri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. İçeriği izinsiz kullanmak yasaktır