ANA SAYFA | FAVORİLERİME EKLE | İLETİŞİM YENİ DOKTOR KAYIT  |  HASTANE KAYIT  MEDİKAL FİRMA KAYIT
 
Şifremi Unuttum    Yeni Üye Kayıt
 
Doktorlar | İsme Hasta Soruları | Cevaplı Havuz Soruları | Hastalıklar A-Z | Hazır Soru Cevaplar | Laboratuar Testleri | Tedaviler | Teşhis Koy | Reklam Ver
Sağlık Videoları  | İlaç Rehberi | Tıp Sözlüğü | Hastaneler | Medikal Firmalar
 
 
 
 
MEDİKAL FORMÜLLER
Hamile kalma zamanı, doğum zamanı Hesaplama
Koroner Kalp Hastalığı Risk Hesaplaması
Child-Pugh Skorlaması
Vücut kitle indeksi, Vücut yüzey alanı
 
DUYURULAR
 Sayın üyeler aldığınız cevaba ek soru sormak istediğinizde ne yapmalısınız...
 
 
 
 
 
 

A B C D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V X W Y Z

Tüm Bölümler » Gastroenteroloji 

Fleksible Rekto sigmoidoskopi

  

Ve   Veya  Aynen   
 

    Editör : Prof.Dr. Yusuf AKCAN

Güncellenme :  19.3.2012

Bu Doktor Soru Kabul Etmektedir.

Özel Muayenehanesi:Fleksible Rektosigmoidoskopi İşlemi Nedir?


Kalın bağırsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık 1.5-2 metre olan bağırsak kısmıdır. Kolonoskopi işlemi ise kalın bağırsağın içinin videoendoskop denilen kıvrılabilen hortum şeklindeki bir cihazla gözle görülerek incelenmesidir. cihazla makatdan girilerek kalın barsağın başlangıcına doğru ilerlenir.

 

Bu işlemde ise bağırsağın sondan 1/3 kısmı endoskopla incelenmektedir.

 

 

 

Fleksible Rektosigmoidoskopi Ne Zaman Gereklidir?

 

son zamanlarda kabızlık şikayeti olan 40 yaş üstü hastalarda, kanama, zayıflama, gece uykudan uyandırma, iştahsızlık gibi alarm bulguları yoksa fleksible yeterli olabilir. bu buulgularda varsa o zaman kolonoskopi tam olmalıdır.


40 yaş altı olup kanama olan kişilerde alarm bulgusu yoksa yine fleksible rektosigmoiodoskopi yeterli olabilir.


İncelemeye Nasıl Hazırlanılır?

İncelemenin yapılabilmesi için barsakların içinin boş ve temiz olması gereklidir bunun için 24 saat önceden bağırsaklar temizlenmeye başlanılır. İçi dışkılarla kirli bağırsakta  inceleme ve değerlendirme yapılamaz. Temizlik işlemi bol miktarda saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla olur. Kolonoskopi işleminden 24 saat önceden katı gıdaların alınması tamamen kesilmeli ve randevu zamanına kadar (eğer tıbbi sakıncası yoksa; kronik böbrek, ağır kalp ve karaciğer yetersizliği hastalıklarının varlığı gibi) minimum 8-10 litre kadar saydam sıvılar (et suyu, tavuk suyu, tanesiz çorbalar, kompostolar, gazozlar, saydam tortusuz meyve suları) tüketilmelidir  (aşağıya bakınız). İncelemeye gelmeden bir gün önce akşam ve geleceğiniz günün sabahı bağırsakları boşaltıcı ilaç kullanmanız gereklidir. Randevuya geldiğinizde  beraberinizde sizi eve bırakacak bir yakınınızın yanınızda olması iyi olur.

Eğer daha önceden kolonoskopi yapılmış ve polip çıkarılmışsa veya polip olduğu biliniyorsa; polipektomi işlemi gerekebileceğinden, kolonoskopi randevu tarihinden 5-7 gün kadar önceden aspirin, dispril, coraspin, heparin, coumadine gibi polipektomi işlemi sonrasında kanama nedeni olabilecek tüm ilaçlar tıbbi sakıncası yoksa alınmamalıdır.

 

Önceden olan kalp kağak hastalığınız veya hastalığı nedeniyle size eğer kalp pili takıldıysa  (peacemaker) bu durumunuzu kolonoskopi işleminden önce doktorunuza bildirmelisiniz.

 

 

İşlem Nasıl Yapılır?
- İncelemeden önce bazı hastalara rahatlaması için damar yoluyla sedatif etkili enjeksiyon verilebilir.
- Hasta inceleme sedyesine sol yan şekilde yatar. Sonra, kolonoskopi aleti makatan ince barsak içine kadar ilerletilir.
- incelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerek gördüğü yerlerden patolojik inceleme için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve ağrısızdır.
- Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek anormal bir lezyon, polip veya küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik inceleme sırasında çıkarır, bu işlemlerde ağrısızdır.

 

 

İşlemden Sonra Neler Olur?

 

Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İşlemden sonra, o gün sizde gaz şikayeti olabilir, bu nedenle gaz yapan besinlerin alınmaması gereklidir. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarını takip ediniz.


Bu İşlemin Faydaları Nelerdir?

Bu işlem doktorun kalın bağırsaktaki problemleri tanımasını kolaylaştırır. Bunlardan bazılarının; mesela kanserin eğer erkenden tanınırsa tedavisi kolaylaşır. polip varsa işlem esnasında alınıp daha ileri işleme gerek bırakmayabilir.


Hazırlık

(Merkezlere göre bazı değişiklikler gösterebilir.)

 

Kolonoskopik değerlendirme yapmadan önce hastanın bağırsaklarının iyice boşaltılması ve bağırsakların tertemiz olması gereklidir. Yoksa kolonoskopik değerlendirme yeterli fayda vermez, emekler boşa gider.
Bunun için size verilen randevu gününden önceki gün öğlen vakti saydam sıvı gıdalar alınmaya başlanılır, katı gıda alınması (ekmek, et, sebze, meyve) durdurulur. İnceleme saatine kadar toplam 8-10 litre kadar saydam sıvılar alınmalıdır. Bunlar; et suyu, tavuk suyu, süzgeçten geçirilmiş çorbalar, komposto suları, saydam meyve suları (elma ve ananas suyu gibi (marketlerde hazır poşetlerde satılmaktadır; eğer şeker hastalığınız yoksa veya bol sıvı almanıza engel başka bir hastalığınız yoksa (böbrek yetmezliği gibi) 4 litre elma, 4 litre de ananas suyu olmak üzere toplam 8 litre kadar) meyve suyu almanız diyete uyumu iyice kolaylaştıracaktır. Ayrıca açık çay ve ıhlamur, bol miktarda su, jöle de alabilirsiniz.

Bu bağırsak temizliği diyetinden başka ayrıca bağırsakları boşaltmak için fleet fosfo soda 90 mladlı ilaçalınmalı ve bu ilacın yarısı inceleme gününden önceki günün akşamı saat 21.00’de diğer yarısı ertesi sabah 08.00’deTAMAMI içilmelidir. saatleri doktor işlem saatine göre değiştirebilir. Bu ilaç eğer portakal suyuna karıştırılıp içilirse içimi daha kolay olur. Adı verilen ilaç bazı hastalarda bulantı yapabilir. Bulantıyı önlemek için ilacı içmeden yarım saat önce, gerekiyorsa (hassas mideniz varsa) bir adet Metpamid tablet veya Emedur draje alınabilir.

İyi bir bağırsak temizliği ile değerlendirme ideal seviyede olur. İyi temizliğin kriteri, işlem öncesi tuvalete gidildiğinde temiz beyaz su geliyor olmasıdır.

 

İşlemi yapan merkezlerce işlem öncesi işleme onay verdiğinize dair bir onam formu imzalamanız istenebilir.

 

Diğer endoskopik işlemleri okumak için tıklayınz...
  Fleksible Rektosigmoidoskopi
  Endoskopi , Gastroskopi
  Kolonoskopi
  ERCP 
 
 

Bu yazıyı yazan Doktora ulaşım bilgileri:
yusuf akcan muayenehanesi
Prof. Dr. Yusuf AKCAN
Gastroenteroloji Uzm.
Ozel Mehmet Toprak Hastanesi
Tel. : 0 216 225 49 49 Tel. : 0 216 225 49 49  

Cevizli Mahallesi, Bagdat Cd. No:547, 34846 Maltepe / Istanbul
( Bagdat Cd. minibus yolu uzeri)
İlgili Kelimeler Listesi: Fleksible Rektosigmoidoskopi,Kolonoskopi,kolon ca,kolon kanseri,polipler,kabızlık,spastik kolon, kolonoskopi videoları
Not: Aşağıdaki linklerden ilgili diğer konuları okuyabilir, mavi linkler hızlı site içi arama yapabilirsiniz
 

Bu Hastalık 27718 kez okunmuştur.
+1 e tıklayarak Gmail de dostlarınıza bu yazıyı tek tıkla gönderebilirsiniz
 
BU KONUDAKİ ANA MAKALELERİ OKU: 
 
Kolonoskopi nedir?  Nasıl yapılır, Niçin yapılır?
Fleksible Rekto sigmoidoskopi nedir?
Kalın bağırsak kanseri teşhisi
Gaitada gizli kan testi
Kolon Kanserinde tanı için taramalar  Doç.Dr. Yusuf AKCAN
Kolorektar Kanser  Prof.Dr. Kazım UYGUN
Kabızlık Soru - Cevaplarla
Kolonoskopi nedir? nasıl yapılır? kolonoskopi videoları

normal kolonoskopi videosu izle Normal kolonoskopi video görüntüleri
kolon polipleri çıkarılması polipektomi videosu Bağırsak poliplerinin çıkarılması, tedavisi, polipektomi videosu
kolon polibi videosu izleKolonoskopide kolon polibi videosu, sigmoid kolonda polip görüntüleri
ülseratif kolit görüntülü videoülseratif kolit video görüntülerini izle
 
DİĞER İLGİLİ YAZILARI OKU
 Fleksible Rektosigmoidoskopi    Kolonoskopi    kolon ca    kolon kanseri    polipler    kabızlık    spastik kolon    kolonoskopi videoları  
 
 

Bu Sayfayı Arkadaşına Gönder Oda Okusun..    
Adın Soyadın :
   
Arkadaşının Adı Soyadı :
Mail Adresi :
 

 
 
 
 
 
 
Anasayfa  |   Hastalıklar  |   Üye Doktorlar  |   Hasta Soruları  |   İlaç Rehberi  |   Tıp Sözlüğü  |   Konsültasyonlar  |   Sağlık Haberleri  |   Medikal Hesaplar  |   Güncel Tedaviler  |   Kategorize Hazır Soru-Cevaplar  |   Tanısal Algoritma  |   Reklam  |   İletişim | 

Sponsor Linkler:   
Copyright © Telif hakkı © 2007-2017 Saglikdanis.com
Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Akcan Sağlık Hizmetleri. Ltd. Şti. 'ye aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu site kişileri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. İçeriği izinsiz kullanmak yasaktır