ANA SAYFA | FAVORİLERİME EKLE | İLETİŞİM YENİ DOKTOR KAYIT  |  HASTANE KAYIT  MEDİKAL FİRMA KAYIT
 
Şifremi Unuttum    Yeni Üye Kayıt
 
Doktorlar | İsme Hasta Soruları | Cevaplı Havuz Soruları | Hastalıklar A-Z | Hazır Soru Cevaplar | Laboratuar Testleri | Tedaviler | Teşhis Koy | Reklam Ver
Sağlık Videoları  | İlaç Rehberi | Tıp Sözlüğü | Hastaneler | Medikal Firmalar
 
 
 
 
MEDİKAL FORMÜLLER
Hamile kalma zamanı, doğum zamanı Hesaplama
Koroner Kalp Hastalığı Risk Hesaplaması
Child-Pugh Skorlaması
Vücut kitle indeksi, Vücut yüzey alanı
 
DUYURULAR
 Sayın üyeler aldığınız cevaba ek soru sormak istediğinizde ne yapmalısınız...
 
 
 
 
 
 

    Tüm Bölümler » Gastroenteroloji » endoskopi videoları » 

Ve   Veya  Aynen   
 

 Genel Bilgi
gastroskopi ve endoskopi cihazı tanıtımı
Endoskopi içi boşluklu organlara ucunda  görmeyi sağlayan kamera olan cihazlarla Vücut içerisindeki boşluklara inceleme işleminin genel adıdır.

Aslında  gastroskopi, kolonoskopi, bronkoskopi, histeroskopi, sistoskopi, artroskopi  tüm bunlar birer endoskopi işlemidir.  Ancak halk içerisinde endoskopi deyince sadece gastroskopi çoğunlukla akla gelmektedir. Yani gastroskopi ile endoskopi eş anlamlı gibi kullanılmaktadır.

 Gastroskopi,  endoskopi cihazıyla mide içerisine inceleme işlemine verilen addır.  gastroskopi cihazları çıktığında rigid  yani sert bir çubuk şeklinde idi.  Daha sonraki bir optik sistemler çıktığında esnek bir hortum şeklini aldı. Günümüzdeyse video endoskopik tekniğiyle çalışmaktadırlar.

Endoskopi  ( gastroskopi) cihazının genişliği zaman içerisinde incelerek dört milimetreye kadar düşmüştür. Ancak yazın inceldikçe cihazıyla yapılabilecek tedavi edici girişimsel işlemler ve manevra kabiliyeti azaldığından günümüzde ideal olarak 8- 11 mm  çaplarındaki endoskoplar çoğunlukla kullanılmaktadır.

Gastroskopi cihazı  kıvrılabilen fleksible bir ana gövdeye sahiptir. Gövde içerisinde yer alan biyopsi- aspirasyon kanalı, hava verilme kanalı, soğuk ışık kaynağı kabloları, ve video kamera kabloları yer almaktadır.

Biyopsi kanalından gerektiğinde biopsi forsepsi derinden ince uç kısmından çok küçük makas vari açılım gösteren dışardan kontrol edilebilen cihazlarla mideden çok küçük doku parçaları alınabilir.
Aynı kanaldan kanayan ülserlere sikleroterapi enjeksiyonu yapılarak kanama durdurulabilir. 
Yemek borusu veya mide içerisindeki yabancı cisimlerin parçalanması veya çıkarılması  Bu kanaldan geçirilen küçük aparatlar aracılığıyla olur.
Mide içerisindeki sıvı muhteviyatının, safranın veya kanama artıklarının aspirasyon ile çekilerek midenin temizlenmesi, yine bu kanal aracılığıyla yapılabilir.
Bu kanaldan yapılabilen diğer işlemler arasında balon dilatasyonu,  özofagus varis kanamalarında band ligasyonu,  stent yerleştirme gibi işlemler sayılabilir.

Gastroskopi cihazının en uç kısmı  sağa ve sola, yukarı ve aşağı ,  doktorun elinde tuttuğu cihazın baş kısmındaki makaralar sayesinde haraket ettirilebilecek yapıdadır. Böylece, hedefe yönelik çalışmaları yapılmaktadır.  Öyle iki, J manevrası  denilen hareketiyle mide içerisinde cihazın uç kısmı 180 derece geriye dönerek yemek borusundan giriş kısmından kendisini mideye girerken görebilir ve bu kısımında mide fıtığı olup olmadığını gösterebilmektedir.

büyük hiatal herni, büyük mide fıtığı ve mide ülserinin endoskopi videosu

Hiatal herninin  halk dilindeki karşılığı mide fıtığıdır.  normalde yemek borusu tam diyafragmadan geçerken hiatus denilen dar bir delikten geçer.  bu deliği destekleyen bazı kaslar sayesinde bu bölgede bir nevi kapak görevi oluşmasını sağlarlar. Mide içeriğinin yemek borusuna veya daha yukarılara kaçmaması için bu bölgedeki kaslar, yemek borusunun karım boşluğuna geçtiği açı  ve yemek borusunun alt ucundaki sfinkter veya büzgeç denen özel kasları tümü birden reflüye karşı olan mekanizmalardır.
Hiatal herni durumunda yemek borusu ile midenin eleştir. Diyafragmadaki hiatustan daha yukarılara kaymış olur. Böylece kapak görevi gören tüm mekanizmalar aynı yerde örtüşmez budan reflünün kolaylaşmasını sağlar.
Bu  endoskopik videoda hastalarda büyük bir mide fıtığı hiatal herni görülmektedir.  doğal olarak bu riski mevcut. Ve reflüye bağlı hasarları görülmektedir.
Hastada aynı zamanda midenin çıkış kapağından mideye doğru safra reflüsüdür olmakta ve buna bağlı da antrum bölgesinde ülseri görülmektedir.


 Görüntüleme
Ağrı kesicilere bağlı mide ülserleri video görüntüleri

Mide endoskopisi, endoskopi veya gastroskopi olarak da bilinir. Endoskopi cihazı dışı plastik içerisinden görüntü ve ışık kaynağı geçen ucundan ışık verip bu oluşan görüntüyü ucundaki video kamera sayesinde bir monitöre aktaran cihazdır. Alet ince ve plastik olduğundan işlem sırasında herhangi bir acıma, normal şartlarda söz konusu değildir. Yemek borusu üzerinden mideye geçildiği için nefes yollarıyla ilgili bir sorun yaşatmaz. 


Açken veya yemek yedikten sonra midesinde ağrı olan kazınma ekşime olan kişilerde ağza acı su gelme kuru öksürük gibi şikayet olan kişilerde reflü açısından mide endoskopisi istenir. Mide endoskopisi esnasında varolan patolojik oluşumlardan örnek alma, (mide tümörleri ve polipler gibi) , mümkün olan durumlarda polipleri tümden alma, kanama odakları varsa bunları değişik metotlarla (skleroterapi, bant ligasyonu, argon plazma koagülasyonu, hetar probe gibi uygulamalarla) durdurma mümkün olmaktadır. Ayrıca yemek borusundan veya mide çıkışında olan darlıklara balon ile genişletme uygulanabilmektedir. Toplu iğne, bozuk para, pil veya takma diş gibi değişik yabancı cisimlerin yutulması durumunda, bunları yemek borusundan veya mideden endoskopiyle çıkarmak mümkündür.

Daha ayrıntılı bilgi için sitemizdeki endoskopi ve gastroskopi konusunu okuyunuz.

Endoskopi videosunu izlediğimiz bu hastada geliş öyküsü şu şekildedir. Son birkaç gündür şiddetli karın ağrısı oluyor. Gece uykudan uyandırıyor ve aldığı mide ilaçlarıyla kısmen rahatlıyor. Hastanın öyküsünde son 4-5 gün içerisinde dizlerindeki ağrı için yoğun bir şekilde ağrı kesici (NSAİD ilaçlar) almış olduğunu öğreniyoruz. Bu gastroskopi videosunda öncelikle yemek borusu geçildikten sonra mide görüntüsü izleniyor. Mide çıkışına yakın bölgelere pilor kanalına yaklaşıldığında antrum bölgesini çepeçevre saran onlarca milimetrik boyutlarda erezyonlar ve ortalarında beyaz eksüdatif olarak görünen aftöz ülserler görülmektedir. Aynı şekilde bu gastroskopik video görüntülerini izlerken 12 parmak bağırsağında da benzer lezyonların oluştuğu görülmektedir. Bu tip hastalarda mide tedavi edilmediği taktirde ve ağrı kesici bu dönemde kesilmediği takdirde, şiddetle mide kanamaları meydana gelebilir.

Tümünü Göster

 
 
 
 
 
 
 
 
Anasayfa  |   Hastalıklar  |   Üye Doktorlar  |   Hasta Soruları  |   İlaç Rehberi  |   Tıp Sözlüğü  |   Konsültasyonlar  |   Sağlık Haberleri  |   Medikal Hesaplar  |   Güncel Tedaviler  |   Kategorize Hazır Soru-Cevaplar  |   Tanısal Algoritma  |   Reklam  |   İletişim | 

Sponsor Linkler:   
Copyright © Telif hakkı © 2007-2017 Saglikdanis.com
Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Akcan Sağlık Hizmetleri. Ltd. Şti. 'ye aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu site kişileri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. İçeriği izinsiz kullanmak yasaktır