ANA SAYFA | FAVORİLERİME EKLE | İLETİŞİM YENİ DOKTOR KAYIT  |  HASTANE KAYIT  MEDİKAL FİRMA KAYIT
 
Şifremi Unuttum    Yeni Üye Kayıt
 
Doktorlar | İsme Hasta Soruları | Cevaplı Havuz Soruları | Hastalıklar A-Z | Hazır Soru Cevaplar | Laboratuar Testleri | Tedaviler | Teşhis Koy | Reklam Ver
Sağlık Videoları  | İlaç Rehberi | Tıp Sözlüğü | Hastaneler | Medikal Firmalar
 
 
 
 
MEDİKAL FORMÜLLER
Hamile kalma zamanı, doğum zamanı Hesaplama
Koroner Kalp Hastalığı Risk Hesaplaması
Child-Pugh Skorlaması
Vücut kitle indeksi, Vücut yüzey alanı
 
DUYURULAR
 Sayın üyeler aldığınız cevaba ek soru sormak istediğinizde ne yapmalısınız...
 
 
 
 
 
 

A B C D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V X W Y Z

Tüm Bölümler » Genel Cerrahi »

Karın ağrısı

Ve   Veya  Aynen   
 

    Editör : Op.Dr. Alaattin OZTURK

Güncellenme :  21.7.2019
 

Bu Doktor Soru Kabul Etmektedir.

    Giriş    | Tümüne Gözat
 

Giriş

KARIN AĞRISI 

Karın ağrısının sebepleri nelerdir?

Karın ağrısı her insanın hayatında sıkça karşılaşması mümkün olan bir şikâyettir. Çünkü karın ağrısı yapan durum ve hastalıklar oldukça fazladır. Basit bit üşütmeden, gıda zehirlenmesinden, ameliyat gerektiren ciddi hastalıklara kadar 40-50 civarında karın ağrısı sebebi vardır.

 Bu kadar çok hastalık varsa karın ağrısı olunca endişelenmeli miyiz?

Tabi ki her karın ağrısının altından ciddi bir hastalık çıkmaz.  Ağrı sebeplerini araştırırken pek çok değişkeni değerlendirmek gerekir. Kişinin yaşı, cinsi, ağrının yeri, süresi, beraberindeki şikâyetler, var olan başka hastalıklar, tetkik sonuçları önemlidir. Tek başına ağrı teşhis için yeterli değildir. Hafif ama sürekli bir ağrının altından mide kanseri gibi ciddi bir hastalık çıkabileceği gibi şiddetli, kıvrandırıcı bir ağrı küçük bir böbrek taşı sebebiyle olabilir.

 Bunca ağrı sebebi arasından asıl etken nasıl ayırt ediliyor?

 Hekim olarak hastayı dinleyip muayene ve tetkikler sonucunda bir teşhis koyuyoruz. Bu süreçte ilk düşündüğümüz kural, hastanın durumuna göre en sık görülebilecek hastalıktan başlayarak daha az görülen hastalıkları bir bir gözden geçirmektir. Bazen de sadece muayene bulguları bile ağrının sebebini ortaya koyacak derecede bariz olabiliyor. Mesela boğulmuş bir fıtık için tetkike ihtiyaç olmadan sadece muayene teşhis için yeterlidir.
           

Her ağrı için hastaneye gitmek gerekir mi?

Hafif, kısa süreli, yandaş başka şikâyetin eşlik etmediği durumlarda belki hekime gitmek şart olmayabilir. Ama ağrı şiddetli ise, geçmiyorsa, eşlik eden bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kanama gibi yandaş şikâyetler varsa kesinlikle hekime başvurmak gerekir. Bazen saatler kaybetmek tedavide ciddi sorunlara yol açar. Mesela delinmiş ülser durumunda acilen hasta ameliyat edilmelidir.

 Ağrı olunca ağrı kesici almak doğru mudur?

Karın ağrısı sık görüldüğü için ve herkes hemen hekime gitmediğinden ağrı kesiciler genelde kullanılıyor. Ama ağrının sebebi bilinmeden kullanılan ağrı kesici ilaçlar bazen bizim teşhiste kullandığımız ipuçlarını ortadan kaldırdığı için teşhis zorlaşıyor ve gecikiyor. Bu sebepten kural olarak karın ağrısının sebebini tam olarak belirlemeden ağrı kesici kullanmayı önermiyoruz. Bu konuda en sık karşılaştığımız olumsuz örnek apandisit olan kişilerdir. Apandisit ilk başladığında ağrı belirsiz olduğundan ya hekim tarafından ya da hasta kendisi ağrı kesici alır. Hastanın ağrısı kesilir ama apandisit iltihabı da alttan ilerlemeye devam eder. Sonunda bu hastalar gecikmiş olarak, bazen patlamış apandisit olarak uygun hekimin karşısına gelirler; tabi hastanın sağlık sorunu büyümüş ve karışık bir duruma gelmiş olarak.

 Birbirine benzeyen çok hastalık var. Bunların teşhisleri karışmaz mı? Yanlış tedavi olmaz mı?

Tabiî ki karışabilir. Ancak hekimlerin görevi de zaten bu hastalıklar arasından gerçeği bulup çıkarmak. Bunun için hastanın şikâyetinin ayrıntılı dinlenmesi, dikkatle muayene edilmesi, gerekli tetkiklerin yapılması ve sonucunda bir kanaate – teşhise varılması gerekir. Bazen teşhis net olmayabilir. Bu durumda da hastayı yakın takibe alıp şikâyetinin seyrine göre tedavi kararını vermek gerekir. Şikâyetleri birbirine çok benzediği için karıştırılan pek çok hastalık vardır. Örneğin apandisit ile idrar yolu taşları, yumurtalık hastalıkları, Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) sıklıkla karışır. Ülser ağrısı ile kalp krizi karışabilir.

 Karın ağrısı olduğunda kişinin kendisinin yapabileceği bir şey var mı?

En çok dikkat çekmek istediğimiz nokta, hemen ağrı kesici ilaç almamaktır. Belki basit bir gıda hazımsızlığı veya soğuk algınlığıdır. Ama şiddetli, birkaç saat geçmesine rağmen dinmeyen bir ağrı varsa, ağrı ile birlikte kişiyi günlük hayatından alıkoyan şikâyetleri varsa zaman geçirmeden hekime başvurulmalıdır.

 “Göbek düşmesi” durumu ile karın ağrısı arasında ilişki nedir?

Göbek düşmesi ifadesinin tam bir tıbbî karşılığı yok. Ama zannımca karın içini örten yağlı dokunun ani vücut hareketleri sonrasında sıkışması, burkulması sonucu olabilir. Tabii bu durumu ispat oldukça zordur ve gerekli de değildir. Böyle durumda hekim olarak yapacağımız gerçekten müdahale gerektiren bir hastalığın tesbitidir. Böyle bir hastalık yoksa kişiyi takibe almak ve ilaç tedavisi uygulamak yeterlidir.

 Bebek ve çocuklarda ağrı olunca ne yapmalıyız?

Bebek ve çocuklar şikâyetlerini anlatmakta yetersiz olduklarından ebeveynlerin daha dikkatli olmasını öneriyoruz.  Bebeklerde huzursuzluk, emmede değişiklik, vücut hareketlerinde değişiklik bir sorun olduğunu düşündürmelidir. Şikâyetlerini anlatamadıklarından bebeklerde gerçekten bir hastalık varsa teşhis genellikle gecikiyor ve ciddi sağlık sorunları oluşuyor. Üstelik çocuklarda gelişen bazı hastalıklar hızla ilerleyip vücudun dengesini ve direncini çok hızlı bozabiliyor. Mesela boğulmuş kasık fıtıkları geç fark edilebiliyor; gecikme bebeğin hayatına mal olacak derecede ciddi olabiliyor.

 Gebelerde karın ağrısı olursa ne yapmalıyız?

Gebe bayanlarda da karın ağrısı yapan pek çok hastalık görülebilir. Ama öncelikle ağrının, gebelik sebebiyle mi olduğunu veya ağrı sebebinin gebeliğe zararı olup olmadığını belirlemek lazım. Bu yüzden gebe hanımlarda ağrı olunca beklemeden hekime muayene olmak gerekir.

Karın ağrısı olan kişiler hangi hekime başvurmalı?

Öncelikle aile hekimine muayene olmak uygundur. Dediğimiz gibi karın ağrıları çok sık görülür ve çoğunun altından bariz bir hastalık çıkmaz. Eğer karın ağrısı sebebiyle bir uzmana muayene olmak gerekirse çocuklar için çocuk hastalıkları uzmanına, yetişkinler için de genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir. Çünkü karın ağrısı birkaç günlük ise cerrahi bir hastalık olma ihtimali var; ayrıca ameliyat gerektiren bir hastalık daha riskli bir durum olduğundan tedavide gecikme engellenmiş olur.  Ama uzun zamandır hafif şiddetli ağrı varsa iç hastalıkları uzmanına başvurmak doğrudur. Bu ilk başvurular sonucunda şüphelenilen veya teşhis edilen hastalıklara göre kadın hastalıkları uzmanı, üroloji uzmanı, kalp hastalıkları uzmanı, gastroenteroloji hastalıkları uzmanı bazen de psikiyatri uzmanına ihtiyaç duyulabilir.

 Karın ağrılarının psikolojik sebepleri de var mıdır?

Evet, bazı durumlarda psikiyatrik hastalar karın ağrısından şikayet edebilir. Çok evhamlı kişiler, hastalık hastalığı olan kişiler, bazı ilaç alışkanlığı olan kişiler, hastalık taklidi yapanlar ve en sık da psikosomatik rahatsızlığı olanlar karın ağrısından yakınırlar. Mesela ailesinde barsak kanseri görülmüş kişiler en ufak karın şikayetinde kendisinde kanser olduğu endişesi ila karın ağrısıyla hekime başvurabilir.
İlgili Kelimeler Listesi: karın ağrısı, göbek düşmesi, Karın ağrısının sebepleri, gıda zehirlenmesi, akut batın,apandisit,barsak düğümlenmesi
Not: Aşağıdaki linklerden ilgili diğer konuları okuyabilir, mavi linkler hızlı site içi arama yapabilirsiniz
    Giriş    | Tümüne Gözat

Bu Hastalık 22884 kez okunmuştur.
+1 e tıklayarak Gmail de dostlarınıza bu yazıyı tek tıkla gönderebilirsiniz
 
BU KONUDAKİ ANA MAKALELERİ OKU: 
 
DİĞER İLGİLİ YAZILARI OKU
 karın ağrısı    göbek düşmesi    Karın ağrısının sebepleri    gıda zehirlenmesi    akut batın    apandisit    barsak düğümlenmesi  
 
 

Bu Sayfayı Arkadaşına Gönder Oda Okusun..    
Adın Soyadın :
   
Arkadaşının Adı Soyadı :
Mail Adresi :
 

 
 
 
 
 
Anasayfa  |   Hastalıklar  |   Üye Doktorlar  |   Hasta Soruları  |   İlaç Rehberi  |   Tıp Sözlüğü  |   Konsültasyonlar  |   Sağlık Haberleri  |   Medikal Hesaplar  |   Güncel Tedaviler  |   Kategorize Hazır Soru-Cevaplar  |   Tanısal Algoritma  |   Reklam  |   İletişim | 

Sponsor Linkler:   
Copyright © Telif hakkı © 2007-2017 Saglikdanis.com
Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Akcan Sağlık Hizmetleri. Ltd. Şti. 'ye aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu site kişileri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. İçeriği izinsiz kullanmak yasaktır